Skąd widać Roztocze?

Jeżeli światło może pokonać bez przeszkód jakąś drogę w jednym kierunku, jest to możliwe również w drugą stronę. Roztocze można więc zobaczyć ze wszystkich niezalesionych miejsc, które z niego widać (zob. stronę Co widać z Roztocza?). Widok roztoczańskich wzgórz może ukazać się z bieszczadzkich połonin, niektórych wzniesień Pogórza Karpackiego czy też Gór Świętokrzyskich.

roztocze-halicz

Roztocze ukraińskie z Halicza w Bieszczadach, fot. twmichal z forum Astropolis

roztocze-pruchnik

Roztocze Południowe widziane z wieży widokowej w Pruchniku na Pogórzu Dynowskim. Fot. Grzegorz Woźny

roztocze-husow

Roztocze Zachodnie z Husowa na Pogórzu Dynowskim. Fot. Radosław Wierzbiński

Na Wyżynie Lubelskiej najprawdopodobniej najdalszy widok na Roztocze od strony północnej możemy podziwiać ze wzgórz w okolicach miejscowości Krynica niedaleko Krasnegostawu (56 km) .

Krynica-Roztocze

Roztocze z Krynicy

Zobaczenie Roztocza z Lublina jest bardzo trudne, z ogólnodostępnych miejsc raczej niemożliwe. Na południe od miasta znajdują się lasy skutecznie zasłaniające widok. Około 1,7 km od granicy miasta, w Stasinie niedaleko Konopnicy znajduje się jednak dość nietypowy punkt widokowy – hałda ziemi usypana przy budowie obwodnicy Lublina. Z jej szczytu rozciąga się szeroka panorama na całą okolicę, w tym również na zalesione wzgórza Roztocza Zachodniego koło Otroczy, oddalone o ponad 40 km.

roztoczestasin

Roztocze ze Stasina. Odległość 41-45 km


Copyright © Łukasz Wawrzyszko
Kontakt
Reklamy